Erkol: Öfke rüzgarını arkasına alanlar uzun süre yol alamaz

CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol basın mensupları ile bir araya gelerek Cumhuriyet’in 100. yılı, 38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı ve yerel seçimler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
4-5 Kasım’da gerçekleşecek olan 38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı’nın önemli bir atmosfer içinde gerçekleşeceğini belirten Erkol, “Ben bir önceki yönetime ve Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’na stratejik yaklaşımlarından sonra teşekkür ediyor ve ona katıldığımı ifade ediyorum. Bir ittifak oluşturup ittifak aracılığı ile 50+1’i yakalamak konusundaki yaklaşımları bütünüyle olumlu buluyor ve destekliyorum. Şunu da anlamakta güçlük çekiyorum. Dün bu yaklaşımı bir doktrin düzeyine getirip savunurken, bugün bu yaklaşımın yanlış olduğunu söylemeyi samimi bulmuyorum. Liderin değişmesi istenebilir, karşısına alternatif çıkartılabilir ancak rakip olurken ortak sorumluluğun bulunduğu dönemde desteklenip hararetle alkışlanan politikaların bugün başarısızlığı getirdiğini savunmak bana göre samimi değildir. Bu toplumda doğan öfkenin yarattığı rüzgarı arkasına alma girişimidir. Bir öfke rüzgarını arkasına alanlar uzun süre yol alamaz çünkü öfke gibi insani duygular zaman içinde yön değiştirir ve yumuşar. Bu yaklaşımın Cumhuriyet Halk Partisi’nin bütün yapısına zarar verdiğini düşünüyorum. Parti içi yarışlarda partiye zarar vermemek öncelikli olmalıdır. Bugün Sayın Özel’in adaylığı etrafında birleşen grupların birinci ve en büyük hatasının bu olduğunu düşünüyorum. Bana göre 29 Ekim törenlerindeki görüntü gösteriyor ki seçim döneminde istenilen sonucun alınamamasına yönelik öfke şekil değiştirmiştir. Öfke, 29 Ekim’i kutlamaktan imtina edenlere gösteriliyor. Cumhuriyet’i, Cumhuriyet’in değerlerini ve bu ülkeye kazandırdıklarını anmadan, Mustafa Kemal Atatürk’ü anmadan kutlamak veya anmak doğal değildir. 29 Ekim anmasında Osmanlı ile ilgili birtakım değerlerin dillendirildiği bir program olamaz. Cumhuriyet Osmanlı’nın devam değil, mirasının borcu hariç her şeyini reddeden bir şey. Cumhuriyet ve Osmanlı arasında siyasal bir kategorik bağ kurmak son derece yanlış. Ve bence öfke, dün bu davranışı gösterenlere yöneldi” dedi. Kurultayda daha çok Cumhuriyet Halk Partisi’nin içine dönük değerlendirmelerin yol gösterici olacağını ifade eden Erkol “CHP neden daha yüksek oylar alamayıp daha fazla üyeye sahip olamıyor, bunun tartışılması lazım. Tartışmayı buraya odaklayınca da Sayın Kılıçdaroğlu’na seçim dönemi stratejisi üzerinden yapılan eleştirilerin önümüzdeki dönemin liderini seçecek bir parti için temel ölçüt olamaması gerektiğini düşünüyorum. Temel ölçütler arasına CHP örgütlerini, yönettiği belediyeleri, buralarda neyi daha iyi yapabileceğimizi ve bunun için nasıl bir genel merkeze, nasıl bir lidere ihtiyaç var sorularını almalıyız”
Kurultayda aynı zamanda 2024 yerel seçim sürecini yönetecek kadronun seçildiğini, dolayısıyla odaklanılması gerekenin burası olduğunu ifade eden Erkol “Öncelik yerel seçimler olmalıdır. CHP daha sonra kendi tartışmalarını yapar ve 2028’e giden yolda gerekirse yeniden bir kadrolaşma oluşturabilir” diye konuştu.