Mizah, zekâ ve Amerikan kültürü içinde bir yabancı

Yazar, küratör ve kavramsal sanatçı Erhan Us’un dördüncü kitabı ‘Overestimation’; dil, kimlik ve toplumsal entegrasyonun incelikleri etrafında gelişen fikirler çerçevesinde, New Yorker dergisinden alışkın olduğumuz görsel dil ile, 50 yeni karikatür içeriği ile 9 Ocak itibariyle yayınlandı.
Kitabın önsözünde, Us, karikatürlerin ifade biçimi olarak benzersiz özelliklerini, onları fiziksel sanat eserlerinin lineer zaman çizgisinden hareketsiz olarak durmalarına ilâveten; başı–gelişimi– sonu daha net olan süreçlerin minimalist anlatımlara evrilmesini, uluslararası bir bakışla, bağlamın tercüme edilemeyişinin zorluklarını ele alıyor.
Çizimler, Amerikan toplumunda bir yabancının, yanlış konumlandırılma sorunlarını; mizahın bir toplumsal savunma mekanizması olarak veya geleneksel dekoratif sanat anlayışına karşı çıkarak, kelimelerin tercüme edilse dahî, bağlamların edilemediği dünyada –kültürü oluşturan elementlerin sorgulanması ile– bireyin sıkışmışlığa iten unsurlar üzerine tahliller içeriyor.
1987 yılında Ankara’da doğan Erhan Us, uluslararası kavramsal sanat sahnesinde bir figür olarak öne çıkıyor. Ödülleri arasında uluslararası onur nişanları; dernek başkanlıkları, marketing projeleri ve A.D.1644 Marketing Group CEO’su görevlerine istinaden ‘en iyi dijital ve stratejik ajans’ ödülleri bulunan Us’un eserleri yaklaşık 30 ülkede –14’ü kişisel olan– 120’den fazla sergide sergilenmiş olup.
‘Dijital Prestij’, ‘Status Quo’ ve ‘Polisopolis’ gibi kıtapların yazarı ve 50’den fazla makalenin yazarı olarak Us, ‘Overestimation’ ile okurları büyüleyici bir karikatür yolculuğuna davet ediyor. Bilkent, İstanbul ve Anadolu Üniversiteleri’nden TH İşletme, Sosyoloji ve Felsefe lisans derecelerine sahip olan Us, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde dersler vermekte ve Maryland Institute College of Art
(MICA)’da multidisipliner sanat çalışmalarına devam etmektedir. Mizah, zekâ ve Amerikan kültürü içinde bir yabancının zihnini ele alan taze bir bakış açısının birleşimini bir açık kaynak olarak sunan Overestimation; okuyucuları için sanatçının kişisel web sitesi erhanus.com’da şimdi keşfe açık. Editoryel Not: Overestimation’un Türkçe’ye çevrilmesi içerik ve bağlamda değişiklik yaratacağından, tavsiye edilmez.