Satrançta şampiyon okullar belli oldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve ana sponsoru Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla düzenlediği Türkiye Okul Sporları Satranç Şampiyonası sona erdi. Rize’de 5 gün ve 6 tur boyunca devam eden, GSİM Yenişehir Spor Salonu’nda yapılan şampiyonada kazanan okullar belli oldu.
Şampiyonada Gençler Genel Kategorisi’nde Bornona Anadolu Lisesi birinci, Antalya Anadolu Lisesi ikinci, Ankara Atatürk Lisesi üçüncü, Erbakır Fen Lisesi dördüncü, Gençler Kızlar Kategorisi’nde Antalya Anadolu Lisesi birinci, Gülveren Anadolu Lisesi ikinci, Necmettin Erbakan Anadolu İmam Hatip Lisesi üçüncü, Şehit Mustafa Sezgin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi dördüncü, Yıldızlar Genel Kategorisi’nde Özel Bilfen Halkalı Ortaokulu birinci, Özel Bahçeşehir Ortaokulu ikinci, Rize-Fatih Ortaokulu üçüncü, Bedri Rahmi Eyüboğlu Ortaokulu dördüncü, Yıldızlar Kızlar Kategorisi’nde Hayme Ana Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci, Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu ikinci, Şehit Enver Buğur Ortaokulu üçüncü, Sülümenli İsmet Attilla Ortaokulu dördüncü, Küçükler Genel Kategorisi’nde Özel Beşsekiz Ortaokulu birinci, Özel Vizyon Ortaokulu ikinci, Yasemin Karakaya Ortaokulu üçüncü, Esengül Hasan Keleşoğlu Ortaokulu dördüncü, Küçükler Kızlar Kategorisi’nde Bedri Rahmi Eyübolu Ortaokulu birinci, Mecdude Başakıncı Ortaokulu ikinci, Özel Vizyon Ortaokulu üçüncü, Özel Benim Ortaokulu dördüncü oldu.
Rize GSİM Yenişehir Spor Salonu’nda düzenlenen ödül törenine TSF Başkanı Gülkız Tulay, Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Ramazan Öztürk, Türkiye İş Bankası Yöneticileri, Rize İl Temsilcisi Ersoy Ustaoğlu, sporcular, hakemler ve antrenörler katıldı. Binlerce sporcunun katılımıyla yapılan şampiyonada il elemelerinin ardından 8 farklı ilde düzenlenen Türkiye Okul Sporları Satranç Grup Yarışmaları’nda hamle yapan sporcular finale kalmak için mücadele ettiler. Her yıl finali farklı bir şehirde düzenlenen şampiyona bu yıl Rize’de yapıldı ve yaklaşık 700 sporcu hamle yaptı. Şampiyonada 2017 yılından bu yana olduğu gibi bu yıl da dereceye giren sporculara Türkiye İş Bankası tarafından teknoloji ödülleri verildi.
“OKUL SPORLARININ ÖNEMİ BÜYÜKTÜR”Şampiyonanın kapanış törenine katılan TSF Başkanı Gülkız Tulay, kazanan sporcuları tebrik etti ve şunları söyledi: “Federasyon olarak satranç sporunu ileriye taşımak ve gençlerimizin satrançta başarılı sporcular olarak yetişmelerine katkıda bulunmak için durmaksızın çalışıyoruz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, akademik başarılarının yanında satranç gibi zihinsel sporlarla da ilgilenmeleri, onların çok yönlü bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlıyor. Bu bağlamda okul sporlarının önemi büyüktür. Satrançla yetişen bir nesil geliyor ve ülkemizin geleceğini aydınlatıyorlar. Türkiye Okul Sporları Şampiyonası’nda ödül sahibi olan tüm okulları kutluyorum. Emeği geçen tüm antrenörlerimize, velilerimize, ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.